Cariere

Pentru a aplica pentru pozițiile deschise vă rugăm să trimiteți detaliile dumneavoastră (CV) prin email la contact@montessoritransilvania.ro

Învățător (mediul 6-12 ani)

Locație: Cluj-Napoca | Timp: Normă întreagă

Suntem în căutarea unui învățător dedicat care să se alăture echipei școlii noastre. Responsabilitățile includ participarea în mod activ la crearea planurilor de lecții și a programelor de învățare axate pe metodologia Montessori care urmărește o dezvoltare holistică a copilului (acoperând dezvoltarea de abilități de relaționare socială, abilități fizice, cognitive și socio-emoționale), lucrul efectiv cu copiii, dar și ghidarea lor în munca de aprofundare aleasă, evaluarea nevoilor individuale ale copiilor și comunicarea cu părinții.

Responsabilități

  • Elaborarea și implementarea de planuri de lecție, exerciții de învățare independente, programe de învățare și metode care să răspundă nevoilor copiilor la nivel individual și de grup
  • Supravegherea, observarea, îndrumarea și evaluarea copiilor în timp ce învață în mediul de clasă
  • Participarea la activitățile școlare și însoțirea elevilor în excursii/ tabere
  • Organizarea mediului educațional (spațiu, materiale); menținerea unui mediu de învățare ordonat și atractiv, în care toți copiii să se simtă în siguranță și motivați; asigurarea bunăstarii materialelor și echipamentelor sălii de clasă
  • Stabilirea raportului și construirea relațiilor cu elevii pe baza încrederii; insuflarea de valori cum ar fi onestitatea, responsabilitate, înțelegerea, toleranța, respectul, dragostea și bunătatea
  • Monitorizarea și evaluarea progresului elevilor (înregistrare progres zilnic, întocmire rapoarte)
  • Participarea la construirea de relații bune de comunicare și colaborare cu părinții
  • Actualizarea înregistrărilor din baza de date a școlii și gestionarea diverselor alte sarcini administrative
  • Intervievarea și asistarea la formarea altor profesori noi

Cerințe

  • Absolvirea studiilor de specialitate (Liceul Pedagogic sau studii superioare Pedagogia Învățământului Preșcolar și Primar)
  • Cunoaşterea limbii engleze nivel mediu
  • Cunoștinte în psihologia copilului
  • Seriozitate, calm, răbdare în lucrul cu copii, punctualitate, receptivitate la nevoile copiilor si ale părinților, empatie
  • Abilități de observare și comunicare
  • Abilități de planificare și organizare
  • Capacitate de a preda unor grupuri de copii de diferite vârste, nevoi, și cu abilități diferite
  • Interes pentru dezvoltare personală continuă și pentru a fi un bun model pentru copii
  • Deschidere către educație alternativă, în mod specific Montessori
  • Experiență minimă obligatorie – 2 ani

Beneficii

  • Oportunitatea de a fi parte dintr-un proiect educațional cu impact major la nivel regional
  • Oportunitatea de a lucra într-o echipă tânără, dinamică și cu posibilități de dezvoltare
  • Lucru într-un mediu atractiv

Asistent Educator Montessori (mediul 1-3 ani)

La Montessori Transilvania încurajăm independența si sprijinim creșterea capacității de concentrare în mediul pregătit Montessori pentru copiii de până la 3 ani.

Căutăm o persoană responsabilă, organizată, empatică, adaptabilă și dornică de învățare – de la copii și adulți – să se alăture echipei noastre ca si asistent.

Dacă ai încredere în educația cu limite transmise cu blândețe si rezonezi cu principiile noastre, așteptăm aplicația ta împreună cu CV-ul.

Experiența în lucrul cu copiii, studiile în domeniu (psihologie, pedagogie) sau cursuri Montessori reprezintă un avantaj.